День адвокатури України

Делегати V З'їзду Спілки адвокатів України, що відбувся в червні 2001 р., звернулися з ініціативою про встановлення в Україні професійного свята адвокатів. 19 грудня 2002 р. стало подвійним святом - виповнилося 10 років з нагоди прийняття першого в Україні Закону "Про адвокатуру" і цей день став професійним святом адвокатури. Мабуть не випадково ці події співпали з Днем Святого Миколая, заступника всіх скривджених.

Указом Президента України від 2 грудня 2002 року № 1121/2002 в Україні було установлено професійне свято - День адвокатури, яке відзначається щорічно 19 грудня. В Указі підкреслювалася важлива роль адвокатури в розбудові правової держави, захисті конституційних прав і свобод громадян, велике громадське значення цієї правозахисної інституції в Україні.

Вперше День адвокатури України святкували 19 грудня 2002 року в усіх регіонах України, а в Києві - Спілка адвокатів запросила адвокатів, членів регіональних кваліфікаційних комісій адвокатури, відомих юристів на урочисті збори Ради САУ, де обговорювалися проблеми сучасної адвокатури, лунали поздоровлення від офіційних осіб та колег. Свої оригінальні вітання - книгу анекдотів - подарував відомий одесит  Олег Філімонов, а чарівна харків'янка Лідія Ізовітова - привезла з Харкова гігантський торт з емблемою Спілки.

Спілка адвокатів України ініціювала проведення першого Зимового Адвокатського балу і, як годиться, відкрили його танцями переможці багатьох міжнародних конкурсів з бальних танців Сергій Атаманенко і Катерина Ситникова. Був і Святий Миколай, який роздав присутнім подарунки, проводилися веселі конкурси, лотереї тощо.

Вдруге святкування Дня адвокатури було відзначено врученням адвокатам державних нагород і прийняттям у Маріїнському Палаці. А на другий Зимовий Адвокатський бал на День адвокатури Спілка запросила адвокатів з різних регіонів. Тепер святкову програму готували харківські спілчани. Призи, конкурси, лотереї, розваги, авторські пісні, відомий професійний діджей Паша. А перед цим - протягом місяця тривали заходи Всеукраїнського адвокатського форуму, що проводила САУ. Це - вперше опитування громадян, проведене телевізійною програмою "Народна платформа" і радіо та теле-програми про адвокатуру, круглі столи, міжнародна науково-практична конференція, засідання Вищої юридичної ради, нагородження переможців першого професійного конкурсу "Адвокатура-2003", урочисте засідання Ради САУ, де адвокатів поздоровили Міністр юстиції О. Лавринович, народні депутати М.Маркуш, В.Мойсик, Посол Австрії в Україні, відомий німецький адвокат Руперт Вольф та інші відомі юристи. Відбулося заснування Асоціації процесуалістів і Київського адвокатського клубу. Cтало традиційним у переддень адвокатського свята надання малозабезпеченим громадянам правової допомоги безоплатно, також ініційоване Спілкою адвокатів України.

Втретє професійне свято спілчани з різних регіонів відзначали у 2004 р. в розважальному столичному комплексі "Арена". Від імені Світового конгресу українських юристів Валерій Євдокімов, його президент, вручив відзнаки юстиції першого ступеня за значний внесок у зміцнення миру в усьому світі шляхом утвердження законності Т.В.Варфоломеєвій і Л.П.Ізовітовій, вручено було дипломи і нагороди адвокатам і адвокатським об'єднанням за результатами професійного конкурсу "Адвокатура-2004". Присутні з захопленням дивилися самодіяльну виставу з адвокатського життя "Суд над адвокатом", сповнену гумору, яка була написана самими адвокатами. Майже до ранку тривала оригінальна програма свята. Широко відзначалося професійне свято в усіх регіонах.

До професійного свята втретє відбулося присвоєння почесних звань і державних нагород відомим адвокатам України.

Вчетверте програма свята співпала з відзначенням 15 річчя Спілки адвокатів України. У Прем'єр Палац Спілка запросила адвокатів з усіх областей України та відомих юристів України. Знов відбувся Зимовий адвокатський бал, який проходив також і в різних регіонах. Привітання від САУ і виступи членів Спілки з проблем адвокатури прозвучали на Українському радіо, в телепередачах, пресі. Традиційно спілчани сумісно з Академією адвокатури відвідали київський дитячий притулок і поздоровили малечу з Днем Святого Миколая. Спілкою зорганізовані були дискусії на радіо з проблем адвокатури, дружні вітання ветеранів адвокатури та круглий стіл: "Українська адвокатура: реальність і перспективи".

Відбулися презентація Музею історії адвокатури Академії адвокатури України, під час якої демонструвалися кінострічки 30-х років про участь адвокатів у політичних процесах і презентація Українського незалежного адвокатського порталу. Урочисте заснування Золотої книги адвокатури України та її складових - Золотих сторінок історії української адвокатури.

Вп'яте День адвокатури у 2006 році Спілка адвокатів у Києві відзначала двічі - на прохання адвокатів 16 та 19 грудня, оскільки тепер День адвокатури адвокати прагнуть святкувати у своїх колективах в регіонах, а також і разом і спілчанами з усіх регіонів. До професійного свята Спілка адвокатів проголосила проведення десятиденного Адвокатського форуму в грудні. Програма його включала до Міжнародного Дня прав людини семінар-тренінг "Застосування міжнародно-правових механізмів захисту прав людини (захист права власності у світлі ст.1 протоколу І ЄКПЛ)"; наукову конференцію "Адвокатура України: європейський вимір"; Інтернет-опитування з питань доступності правової допомоги; відкриття нової експозиції "Імена. Відомі адвокати ХІХ-ХХ століть" в Музеї історії адвокатури Академії адвокатури України; презентація Золотої книги адвокатури України.

Відбулися також передачі на радіо про адвокатуру та поздоровлення на телебаченні адвокатів; відвідування дитячого інтернату до Дня Святого Миколая; вручення нагород професійного конкурсу "Адвокатура-2006"; поздоровлення номінантів професійного конкурсу "Імена", яких внесено до Золотої книги адвокатури України.

П'ятий Зимовий адвокатський бал за традицією відкривали відомі лауреати конкурсів бальних танців. Зорганізований САУ в Києві - ювілейний бал зразу ж адвокати назвали зірковим по тій кількості привітань і присутності найвідоміших юристів, котрі вітали адвокатів. Представники майже усіх юридичних відомств, народні депутати України, представники уряду, вищих навчальних закладів сказали теплі слова про адвокатуру. Надіслав привітання Генеральний прокурор України О.Медведько. Телерепортажі про це святкування пройшли по декількох програмах.

Вшосте День адвокатури у 2007 р. святкувався дещо в іншому форматі: об'єднали свої зусилля Спілка адвокатів України, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури та Київська обласна кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури. Традиційний Зимовий адвокатський бал, який започаткувала у 2002 р. Спілка адвокатів України, відбувався в цьому році у готелі "Київ" на Печерську. І знову традиційно його відкрили студенти Академії адвокатури класичним вальсом та піснею "Адвокати, Адвокати", слова до якої самі ж вони й написали. Майже двісті адвокатів з Києва та інших регіонів України прийняли поздоровлення від народних депутатів України, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Н.Карпачової, які підкреслили важливу роль адвокатури у захисті прав і свобод людини, Голови Вищого адміністративного Суду О.Пасенюка, котрий відзначив велику роботу, що проводять адвокати у розвитку правової держави. Поздоровлення з професійним святом лунали від суддів, прокурорів, представників державних органів. Президент Всесвітньої асоціації юристів, голова Союзу юристів України Євдокімов В.О. привітав колег і вручив Ковбасинській Г.В. і Варфоломеєвій Т.В. дипломи про присвоєння почесного звання Видатний юрист України.

Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури В.Висоцький вручив грамоти від ВККА і висловив свої щирі побажання щодо законодавчого врегулювання питань адвокатури. Президент САУ Варфоломеєва Т.В. об'явила результати проведеного Спілкою професійного конкурсу "Адвокатура-2007". За номінацією "Імена" відзначений один з відомих київських адвокатів Кореневський Борис Юхимович, ім'я якого внесено до Золотої книги адвокатури. Дипломами також були нагороджені адвокати у інших номінаціях.

Донецькі адвокати подарували величезний смачний торт з написом: "С Днем адвокатуры" і зображенням Конституції України. Цікаві конкурси, призи, подарунок кожному на добру пам'ять у День Святого Миколая. Саме в це свято адвокати - викладачі Академії адвокатури України традиційно відвідують дитячий притулок у м. Києві і дарують дітям цукерки, іграшки та інші подарунки. Так було і цього року.

В цей день адвокати з різних регіонів України були присутні на презентації програм Всеукраїнського інституту підвищення кваліфікації адвокатів при Академії адвокатури України, зокрема програм Вищої школи адвокатури і філіалів Інституту з дистанційної форми підвищення кваліфікації. Після презентації відбулася дружня зустріч адвокатів і викладачів Академії, де обговорювалися актуальні питання адвокатури.

У восьме адвокати відсвяткували День адвокатури. 17 грудня 2009 р. Вища кваліфікаційна комісія адвокатури, Спілка адвокатів України, адвокатські об'єднання "Полонський і партнери", "Петро Бойко і партнери", журнал "Адвокат", Академія адвокатури України за сприяння кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури провели у Києві заходи з нагоди цього професійного свята і традиційний Зимовий адвокатський бал. Вранці у приміщенні Академії правових наук України відбулися урочистості. Відкрили їх голова ВККА Висоцький В.І та президент САУ Варфоломеєва Т.В. Запрошені гості тепло привітали адвокатів, вручили їм нагороди. Надійшло поздоровлення адвокатам від Прем'єр-міністра України Тимошенко Ю.В. Привітання надійшло від ССВЕ, з теплими словами до адвокатів звернулися представники інших зарубіжних організацій. Зимовий бал, на якому були присутні майже двісті адвокатів з різних регіонів України, традиційно відкрився бальними танцями,вітаннями колег. Поздоровив адвокатів голова Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Ківалов С.В., президент Всесвітньої асоціації юристів, голова Союзу юристів України Євдокімов В.О., присутній народний депутат Портнов А.В. вітав запрошених, щирі слова бали адресовані адвокатам від суддів, відомих громадських діячів. Частушками про адвокатів та чудовими українськими піснями порадували адвокати з Рівного. Програма свята була дуже цікавою, різноманітною. 18 та 19 грудня День адвокатури святкували адвокати в усіх регіонах України.